mamipraktikai

Hogyan győztem le a pánikbetegséget gyógyszerek nélkül?

kép10

Mindenek előtt szeretném leszögezni, hogy sem pszichológus nem vagyok, sem orvos. Az itt leírtak az én saját tapasztalataim, ami nem biztos, hogy mindenkinek használ. Ezért javasolom, hogy aki pánikbeteg, forduljon orvoshoz vagy pszichológushoz, én magam is ezt tettem. Az hogy az orvosi gyógyszeres segítség nekem nem volt segítség, arról sem én, sem a pszichiáter nem tehet. A szervezetem egyszerűen nem tolerálta, vagy szebben mondva visszautasította az antidepresszánsokat. Szám szerint, ha jól emlékszem legalább tíz félét próbáltak ki rajtam, sikertelenül. A mellékhatásaikról inkább nem is beszélek, mert rettenetesek voltak.

kép2

A pánikbetegség okait homály fedi. Az orvosok és pszichológusok általában tapogatóznak a sötétben, de valamilyen megoldás mindig kézzelfoghatónak tűnik.  Miután feltehetően mindenkinél más és más ez az ok, erre nem szeretnék kitérni, de ha valaki megtalálja a saját betegségének valódi okát, akár pszichológus segítségével, akkor az nagyon szerencsés ember és hamar meg fog gyógyulni.

De térjünk vissza a tapasztalataimhoz:

Minden írásom egy-egy pozitívumot ír le abból, ami nekem segített. Íme az első:

JÓGA:

Bevallom ez nem magamtól jutott eszembe, hanem az orvos javasolta nekem.

madonna

A képen Madonna látható. Talán nem véletlen, hogy a hatalmas stressznek kitett művészek között rengetegen jógáznak. Valamit tudnak.

De miért jó a jóga?

Mindjárt az elején megjegyzem, a jóga és a meditáció, nem mindenkinek jó. Ki kell próbálni és persze az orvost is meg kell kérdezni mielőtt, belevágunk.

A jóga elsajátítása hosszú idő, kb. 2-3 év. Ezért sokan eleve lemondanak a gyógyulás ezen módjáról, pedig kedvező hatásai már az első alkalmak után jelentkezhetnek.

Bár lehet csak úgy összevissza járni jógázni, én eleve tanfolyamra iratkoztam be, mert mint minden keleti mozgásformánál (később a thai–chiról is lesz szó) fontos az egymásra épülő tudás és a megfelelő tanár megtalálása.

A jóga, mint tudjuk sokkal több, mint kifacsarni a testrészeinket, a jóga életszemlélet és filozófia is. (Erről rengeteg cikk olvasható az interneten.)

De miben segít?

jóga2

Segít abban, hogy meg tanuljunk tudatosan bánni testünk minden porcikájával. Segít megtanulni, hogyan kell helyesen lélegezni, ami az életünk egyik alapja. A pránájámák (prána = légzés, ajam = ellenőriz, szabályoz), azaz légző gyakorlatok között nagyon sok olyan van, amelyik szándékosan az elme lenyugtatására szolgál.

Még kezdő jógás voltam, talán 3 hónapja csináltam, amikor már megmentette az életem.

Ültem a forró kocsiban, valahol egy elhagyatott vidéken, amikor rám jött a pánik, és azt hittem vége. Akkor szépen felvettem a jógaülést, összeillesztettem az ujjaimat (mudra) és lassan – mélyen elkezdtem lélegezni. A világ megszűnt körülöttem, és 5-6 perc múlva teljesen jól éreztem magam.

A jóga gyakorlatok (ászanák) célja valójában, hogy megfelelő állapotba kerüljünk a meditációhoz. És valóban, a meditáció csodákra képes!joga1

Ellazítja a test minden erecskéjét, lecsillapítja az elme minden rezzenését és felszabadít a mindennapok zűrös helyzeteiből. Elvezet, persze nem az első alkalommal, a teljes szabadság állapotába. Legalábbis velem ez történik. Ami a kezdődő pánikrohamok leállítására már akkor is tökéletes lenne, ha nem történne semmi más.

De valójában történik. Például, áthuzalozza az agyat. Vagyis a megszokott idegpályák helyett más útra tereli az ingerületeket és ezáltal egy új, esetemben egy sokkal jobb beidegződést idézett elő.

Bevallom, ha gyakran félve is mentem a jóga órákra, a végén mindig felszabadultan távoztam. Ez valami olyasmi, mint a narkotikum, csak káros hatások nélkül.

Ezért első heti javaslatom a pánikbetegeknek, kezdjenek el jógázni! Messzemenően a tanfolyami formát javaslom, mert felelősséggel tartozunk magunknak azzal, hogy nem össze-vissza próbálkozunk. A jóga veszélyes is lehet, ha nem szaktanár vezeti. Feltétlen találjátok meg a nektek legmegfelelőbb tanárt, akivel biztonságban érzitek magatokat, akire mindig számíthattok.

Kérlek benneteket írjátok meg tapasztalataitokat a jógával kapcsolatban, segít-e vagy nem, mert a nemnek is oka van!

Jógára fel!

joga4

 

 

 

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Köszönöm, hogy megosztottad a tapasztalataidat! Remélem ezzel is segíthettünk azoknak, akik még csak most indulnak el a pánikbetegség elleni harcba. Vagy mindent meg akarnak tenni, hogy kimásszanak abból a lehúzó spirálból, amely magával ránthatja a kiszolgáltatottakat.

  2. Renáta Bencze says:

    Nekem sem par het alatt mult el! 😉 csak 2 olyan het volt, amig meg sem tudtak mondani mi a bajom. Es igen, okos. Igazabol fejben dol el minden.

  3. Nagyon okos anyukád van.Nekem kicsit súlyosabb volt a “betegség”, többször elvitt a mentő.Tehát pár hét alatt nem tudtam megoldani.Nagyon fontos az okos és szerető segítség. De erről majd egy másik cikkben írok. Sok sikert a boldog és szorongásmentes élethez!

  4. Renáta Bencze says:

    Sziasztok!

    Egyetertek. En is voltam panikbeteg, habar en egyaltalan nem jartam semmilyen orvoshoz. Edesanyam nem engedte, es azota is halas vagyok neki erte. Azt mondta azalatt a kemeny 2 het alatt, hogy sajat magamnak kell tudni feldolgozni, es sikerult, nagyjabol sejtettem mi valtotta ki, valoszinu ezert volt konnyebb feldolgoznom. A jogahoz hasonlo belso bekere torekves erdekeben, a buddhizmusrol kezdtem el olvasgatni, es kezdtem gyakorolni/alkalmazni, emellett pedig a sportolas mellett dontottem. A helyes legzes megtanulasa segitett nekem is!! Kb 6 eve voltam panikbeteg, miota igy elek, es figyelek magamra a belso bekemre, azota minden okes, es stresszes idoszakban is siman tullendulok a gondokon.Ja, es mikor ugy erzem akkor relax habfurdot veszek, ott is figyelve a legzesre! 🙂 Nem kell felni, tul lehet elni!!!!! 🙂


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!